Raz, dva, tri – kúzelný kakaový koláč! Nepotrebujeme však vedieť žiadne špeciálne zaklínadlá. Prútik vymeníme za stierku či metličku a vďaka nim vykúzlime kúzelný kakaový koláč s dvoma famóznymi vrstvami. Koláč nemusíme nijak špeciálne deliť, plniť ani natierať, pretože konzistenčne rozdielne vrstvy vzniknú samé, a to počas pečenia!
Hebká krémová vrstva naspodku, nadýchaná piškóta navrchu. Určite sa zhodneme, že najnáročnejšou časťou prípravy je vydržať počas pečenia a chladenia, pretože očakávanie, ako bude vyzerať po rozkrojení, je intenzívne. A to každý raz, nie len ten prvý. Pomer ingrediencií pre tento kúzelný kakaový koláč pre mňa nebol skúškou na slepo, pretože podobne úžasný je tento perníkový koláč.
Kúzelný kakaový koláč – pozrime sa bližšie na jeho kúzla!
• Cesto. V čare jeho kúzla je predsa len trochu vedy – tej pekárenskej. Keď sa pozrieme na množstvo ingrediencií, zistíme, že doň ide nemálo mlieka a nie veľa múky. Okrem pomeru týchto dvoch surovín sú čerešničkou tohto receptu vyšľahané bielky, a teda sneh. Ten sa v riedkom ceste vďaka vzduchovým bublinkám drží na samom vrchu aj po naliatí do pekáča, a tak vytvorí ľahkú piškótu.
• Mlieko. Áno, pol litra sa netreba zľaknúť. Pri použití volíme nesladené mlieka hustejšej konzistencie – domáce orieškové mlieko môže pekne podčiarknuť kakaovú chuť tou svojou, orieškovou.
• Suché ingrediencie. Kakao dokáže dokáže veci poriadne zahustiť, preto funguje aj ako časť múky. Ideálne je tieto ingrediencie preosiať, aby sa obe dobre prepojili a predišli sme tak hrudkám kakaa.
• Vajcia. Ťažná sila tohto koláča. Žĺtky môžu za spodnú krémovú časť koláča, pričom lahodný nadýchaný sneh vytvorí vláčnu piškótovú časť.
• Pečenie. Koláč pečieme dlhšie na nižšej teplote. Ingrediencie potrebujú čas, aby sa usadili na svoje miesto a skutočne tam aj zostali.
• Chladenie. V tomto prípade rovnako dôležitá časť ako pečenie. Žiaľ, z tohto koláča sa nedá uchmatnúť si kúsok hneď po tom, ako ho vyberieme z rúry. Počas chladenia sa spodná krémová časť ustáli a stuhne – podobne ako puding. Ak by sme koláč prekrojili hneď po upečení, spodná vrstva by sa roztiekla a koláč by nedržal svoj tvar. Môžeme ho však podávať aj nevychladnutý v chladničke alebo pri izbovej teplote, kedy sa medzi vrstvami vytvorí jemnejší prechod konzistencií.
Ak by ste dostali chuť na niečo extra čokoládové, v čom sneh rovnako plní úlohu superhrdinu, tento brownie koláč so snehom je to pravé čokoládové! Na čokoládovo-kakaovú nôtu sú tu ešte fantastické čokocookies či hrejivá horúca čokoláda so slaným karamelom. A mnoho, mnoho iných.
Potrebujeme:
4 vajcia
140 g kryštálového cukru
100 g rozpusteného rastlinného masla
70 g hladkej múky
50 g kakaa
štipka soli
500 ml rastlinného mlieka
práškový cukor na posypanie
Postup:
Vaječné žĺtky oddelíme od bielkov. Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh. Vo veľkej mise vyšľaháme žĺtky s cukrom. Do nadýchanej zmesi prilejeme vychladnuté roztopené maslo a šľaháme na nízkej rýchlosti, kým sa všetko nespojí.
V menšej miske poriadne zmiešame múku s kakaom a soľou. Túto suchú zmes a mlieko postupne striedavo zašľaháme do vaječnej zmesi, len pokým sa všetko nespojí.
Stierkou jemne po tretinách primiešame sneh – prvú trochu nedbalejšie, ďalšie dve tretiny jemne. Sneh sa do riedkeho cesta nevmieša úplne, ale zostane akoby plávať vo vrchnej časti misy – tak je to v poriadku.
Cesto vylejeme do pekáča (cca 25 x 25 cm) vystlanom papierom na pečenie (aj po bokoch). Pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 160 °C 55 – 60 minút.
Upečený koláč necháme kompletne vychladnúť pri izbovej teplote a následne ho chladíme v chladničke aspoň 1 hodinu. Vychladený koláč pokrájame na štvorce a podávame. Podľa chuti ho môžeme posypať práškovým cukrom, poliať čokoládovou či karamelovou polevou.
Skonzumujeme ho do dvoch až troch dní a skladujeme ho v chlade.
Jablkový koláč s posýpkou - jemný, šťavnatý aj chrumkavý - Tina
5. októbra 2023 at 20:43[…] veru, tento koláč je tak trochu zázrak sám o sebe. Nie je síce tak magický ako tento kakaový, no je jasným príkladom toho, že aj z mála ingrediencií sa dajú vyčarovať skvelé koláče. […]