Recepty

Kešu mlieko

kešu mlieko

Terajšia ponuka rastlinných mliek je viac než bohatá, no doma pripravené rastlinné mlieko nepredčí. Bohatšia, lahodnejšia a kvalitnejšia skladba doma pripraveného rastlinného mlieka je skutočne iná pesnička a ako pravidelné, či občasné, spestrenie si bezmliečneho jedálnička je domáce orieškové maslo tým správnym potešením chuťových pohárikov. Dámiapáni, predstavujem vám najlahodnejší, najvoňavejší a najchutnejší rastlinný nápoj – kešu mlieko!

Za môj *ehm ehm* dvadsaťsedemročný život som mala to šťastie možnosť pozorovať a najmä ochutnávať rozvoj (ne)mliečneho sortimentu rastlinných alternatív. Teda, keď si porovnám nemliečne jogurty, keď som mala päť tie boli ako voda a teraz, tlieskam – príjemný pokrok! Kravská bielkovina mi robila problém v podstate od dňa -60 a až dlhé roky neskôr som začala byť rada, že som bola nútená vyhýbať sa mliečnym výrobkom – kvôli priemyslu, no držme sa v tejto téme tomu príjemnejšiemu – tráveniu. Takže, ako to je s tým orieškovým mliekom?

3 tipy na namáčanie kešu

Keď tieto oriešky zotrvajú svoj čas vo vode, zmäknú, a tak sa veľmi ľahko rozmixujú na extra jemnú hodvábnu pastu – alebo maslo. Ich potenciál tak využijeme naplno a môžeme ich použiť pri príprave slaných, ale aj sladkých pokrmov namiesto ricotty, mascarpone, smotany a v tomto prípade aj pri výrobe domáceho kešu mlieka. Aby sme však dosiahli spomínanú krémovú konzistenciu, je nevyhnutné kešu pred použitím nechať postáť vo vode. Ideálne je to cez noc, teda osem až dvanásť hodín, avšak v každodennom živote nám to pri spontánnom plánovaní receptu nemusí časovo vychádzať. Prinášam však riešenie a celkovo tri možnosti, ako mať pripravené namočené kešu, aj keď s nimi chceme pracovať za pol hodinu!

• Noc. Úplná klasika prípravy, kedy rátame s 8 až 12 hodinami – či už cez noc, alebo počas dňa.

• Vriaca voda. Kešu zalejeme vriacou vodou a necháme ich postáť 1 až 2 hodiny.

• Sporák. Najrýchlejšou verziou, ako rýchlo zmäkčiť kešu orechy, je povariť ich vo vriacej vode približne 15 až 20 minút. Horúcu vodu zlejeme, kešu opláchneme a môžeme používať!

kešu mlieko

Kešu mlieko – krémové a lahodné!

Zbožňujem kešu – úplne najviac! Dajú sa použiť v mnohých receptoch na sladko aj na slano a skvelo imitujú krémové mliečne výrobky. Ako človeku, ktorý sa s mliekom a jeho náhradami pasuje fakt že celý život, spestrujú možnosti v tomto kreatívnom svete jedla. Toto kešu mlieko je extra lahodné, orieškovo bohaté a príjemne husté. Má peknú jemnú kešu vôňu a jeho chuť je rovnako jemná a ľahká. Je vhodné s kávou, ako kakao alebo do kaše, či len tak vychladené samé.

Kedysi dávno som si z Príjemných vecí objednala vrecko na prípravu rastlinných mliek. Avšak na toto kešu mlieko som ho ani nemohla použiť, pretože pri jeho príprave vzniká minimum „odpadu“, resp. prebytočných orieškov. Zvyšok orieškov, ktorý zostane v jemnom sitku je nadýchaný ako pena a veľmi jemný – a to mi bolo ľúto „vymačkávať“ do mlieka s prísť o skvelú krémovú zmes, ktorú som tentoraz napokon primiešala do banánového chlebíku.

• Kešu. Raw kašu, nesolené ani nepražené, len oriešky a ich čistá jemná chuť. Ako som už písala, kešu namočíme podľa jedného z troch spôsobov. Pre skutočne jemné rozmixovanie oriešky najprv rozmixujeme na jemnú pastu – akoby maslo – a až potom pridáme zvyšok vody.

• Voda. Vlažná, ideálne filtrovaná.

• Javorový sirup. Konzistenčne vhodné, keďže po zachladení netuhne, a chuťovo skvele dopĺňa chuť a vôňu kešu orechov. Samozrejme, dá sa použiť aj iné sladidlo, ako napríklad sirup z agáve, no malo by byť chuťovo a farebne neutrálnejšie, aby neprevzalo všetku pozornosť na seba, ale len vyzdvihlo mlieko.

• Skladovanie. Ideálne je skladovať ho v sklenenej fľaške, aby sme videli jeho konzistenciu a vedeli, kedy je dobre premiešané. Pred použitím ho pretrepeme, pretože po čase v chladničke sa oddelí na dve časti – to je však úplne normálne.

• Prebytočné orechy. Samozrejme, záleží od typu mixéra a jeho výkonnosti, no pri správnom postupe by sa nám mala zvýšiť iba jemnučká masa orieškov, ktoré sa dajú primiešať napríklad do kaše, alebo len zjesť lyžičkou, veď prečo nie? Lebo mňaaam!

Iný fantastický recept, v ktorom možno použiť kešu namiesto mliečneho produktu, je táto špenátová pizza s krémovým základom.

A inak, 22. august je Svetový deň rastlinného mlieka!


Potrebujeme:
1 hrnček (200 g) nesolených a nepražených kešu orechov
800 ml vlažnej (filtrovanej) vody
1 polievková lyžica javorového sirupu

Postup:
Kešu orechy nasypeme do misky, zalejeme vlažnou vodou a necháme postáť (ideálne cez noc 8 až 12 hodín, prípadne postupujeme podľa alternatívnych postupov popísaných vyššie).

Vodu, v ktorej sa kešu namáčali zlejeme a orechy prepláchneme. Kešu presypeme do misky kuchynského sekáčika (alebo nádoby výkonnejšieho stolového mixéra) a prilejeme k nim 200 mililitrov vody. Mixujeme dokým sa z kešu orechov nestane hladká pasta, resp. orechové maslo (2 – 3 minúty). Kraje misky mixéra zotrieme pomocou kuchynskej stierky, prilejeme zvyšok vody a javorový sirup a mixujeme ďalšiu minútu až dve alebo dovtedy, kým zmes nebude jemná a napenená.

Rozmixovanú zmes precedíme cez jemné sitko a hotové kešu mlieko prelejeme do čistej uzatvárateľnej sklenenej fľašky.

Skladujeme v chladničke a skonzumujeme do 3 až 4 dní. Pred použitím je potrebné fľašku s mliekom pretrepať, aby sa oddelené zložky spojili.

kešu mlieko

Videopostup nájdeš nižšie.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kopec dobrôt | tinasuvak.sk (@kopec.dobrot)

Môže sa vám páčiť