Recepty

Horúca čokoláda so slaným karamelom

horúca čokoláda s karamelom

Nie je nič jednoduchšie ako si pripraviť teplučký čokoládový nápoj. Trochu granulovaného prášku a kakao máme pripravené raz-dva! Ak máme chuť na niečo viac extra, zadovážime si zmes na horúcu čokoládu. Čo tak si ale pripraviť takúto zmes od základu? Aby mohla horúca čokoláda s karamelom zohrievať ruky v hociktorý zimný večer.

Horúca čokoláda s karamelom bolo minulú zimu namotanie sa číslo jeden. Vravela som si, že musím vymyslieť niečo podobné, no ešte viac dobré než bola tá z obchodu. Leto prešlo a dozrel čas uskutočniť môj čokoládový plán.

Ako na slaný karamel?

Ako už názov napovedá – áno, budeme pripravovať karamel. Delikátna cukrová záležitosť, ktorá sa môže z minúty na minútu zvrhnúť k pomyselným nákupom nového hrnca či varechy. Aby sme tomuto zúfalstvu predišli, predstavme si niekoľko zásad pri karamelizovaní cukru – mierny plameň, nemiešať, stála prítomnosť.

Karamel nie je omáčka na špagety, ktorú stačí v rámci hodiny trikrát premiešať. Karamel si vyžaduje, aby sme pri sporáku stáli počas jeho celého procesu a dohliadali naň. Miešame ho iba krúživými pohybmi kastróla – najlepšie s nepriľnavým povrchom – tak predídeme zbytočným gučiam zhlukom cukru, ktorým by trvalo dlhšie, než by sa rozpustili. Teplo sa tiež takto rozloží rovnomernejšie.

Vylievanie karamelu na papier na pečenie (ktorý vystrieme na plech na pečenie a pod ten podložíme ešte kuchynskú utierku, aby sme ochránili pracovnú dosku pred teplom) môže byť záludnejší krok, keďže celkom rýchlo tuhne a my ho naň chceme rozliať rovnomerne. A tiež nechceme stratiť polovicu karamelu tým, že stuhne v hrnci. Vopred si preto pripravíme teplovzdornú silikónovú kuchynskú stierku a ňou karamel z hrnca vytrieme. Keď karamel na stierke stuhne, ľahko ho z nej odlúpneme. Karamel na papieri neroztierame ani nakláňaním nerozlievame, iba ho ešte stále horúci a lepkavý posypeme morskou soľou.

Karamel necháme stuhnúť – ak ho dáme na chladný balkón, bez problémov stuhne do niekoľkých minút. No nikam sa neplašme a nechajme mu čas, aby stuhol naozaj, nie len pre naše oči. Teraz príde moja najobľúbenejšia časť – karamel nalámeme na menšie kusy tak, že plát necháme z malej výšky dopadnúť späť na plech. A postup opakujeme s rozlámanými kusmi znovu, až kým nedostaneme veľkosť, ktorá sa bez problémov zmestí do sekáčika.

So sekaním/mixovaním by sme sa nemali hrať. Akonáhle dostaneme jemný prášok, hoci aj s niekoľkými hrubšími zrnkami, s mixovaním končíme. Touto časťou postupu sa časti karamelu o seba trú, zohrievajú a prášok sa stáva lepkavým. Aby sa finálna zmes dobre premiešala, mixujeme len tak akurát.

Lahodná horúca čokoláda so slaným karamelom – ako ju poskladať dokopy?

• Cukor. Karamel sme si už, celkom podrobne, rozobrali. Prečo vlastne nestačí pridať len cukor? Skaramelizovaním cukru získame novú výraznú chuť,

• Morská soľ. Nájdete množstvo článkov o tom, ako je morská soľ bohatšia o minerály a živiny než klasická stolová soľ. A potom podobné množstvo o tom, že ide iba o hrubosť „zŕn“ a hodnotami sa líši len minimálne. Ak je morská soľ z kvalitného zdroja, chuť nie je len obyčajnou slanou a nutrične neupadá pod priemer.  Koniec koncov, stačí sa pozrieť do tabuľky na obale.

• Kakao. S čím vyšším podielom kakaového masla, tým lepšie.

• Horká čokoláda. Podobne ako pri kakau – čím vyššie percento kakaa, tým bude čokoláda výraznejšia a bohatšia na živiny. Nemusíme nevyhnutne používať 90 % čokoládu, no neodporúčam používať mliečnu čokoládu. Výber by mal padnúť na kvalitnú čokoládu, podla možnosti aj bio kvality. Horkosť a lahodnosť čokolády krásne doplní sladkosť karamelu.

• Mlieko. Pre mňa je samozrejmá rastlinná verzia. Výber mlieka by mal padať na hustejšie mlieko s neutrálnejšou chuťou. Ja som čokoládu skúšala so sójovým, ktoré bolo konzistenciou hustejšie, a ovsenným, ktoré je samé o sebe sladké a konzistenčne nie je tak bohaté. No čokoláda a kakao mlieku dodajú istú krémovosť a jemnosť. Väčšina zmesí na prípravu horúcich čokolád obsahuje sušené mlieko, aby sa čokoláda mohla zaliať vodou. Táto zmes sušené mlieko neobsahuje, preto je jednoduchšia na prípravu, bohatá na chuť a pripraviteľná s použitím akéhokoľvek mlieka, na ktoré máte práve chuť.

• Skladovanie. Karamel, a napokon celá zmes, je náchylná na vlhkosť, preto prášok skladujeme v dobre tesniacej nádobe. Môže sa stať, že po čase, najmä keď nádobu viackrát otvárame, bude vrchná časť zmesi na horúcu čokoládu tmavšia. Môžu za to aj kryštáliky karamelu, ktoré sa vlhkosťou rozpúšťajú. Nie je to však nijaká závada, v mlieku sa rozpustí bez problémov – čokoládu však skonzumujeme do jedného mesiaca

I keď je horúca čokoláda potešením sama o sebe, combo s najčokoládovejšími cookiesmi, pagáčikmi s čokoládou alebo lieskovcovými sušienkami nič nepokazí.


Potrebujeme:
1 hrnček bieleho kryštálového cukru
½ lyžičky morskej soli
½ hrnčeka kakaa
70 g horkej čokolády (aspoň 70 %)

Postup:
Slaný karamel: Do malého hrnca nasypeme cukor a na malom až stredne veľkom plameni ho zohrievame. Cukor nemiešame vareškou, ale krúživým pohybom hrnca – tak sa cukor zohreje a rozpustí rovnomerne. Keď sa začne rozpúšťať a karamelizovať, “miešanie” zintenzívnime, aby cukor neprihorel. Ak už v karameli neplávajú nijaké hrudky cukru, odstavíme ho z plameňa a hneď ho vylejeme na pripravený papier na pečenie, ktorý sme položili na väčší plech. Karamel necháme roztiecť po papieri. Aby sme dostali z hrnca prebytočný karamel, použijeme silikónovú stierku, z ktorej sa dá stuhnutý karamel ľahko odlúpnuť. Teplý, lepkavý karamel posypeme morskou soľou a necháme ho približne hodinu tuhnúť.

Vychladnutý karamel rozlámeme na menšie kusy – odlepíme plát z papiera a z výšky pár centimetrov ho necháme padnúť na plech, na ktorom sa roztriešti na menšie kusy, postup opakujeme, kým nedostaneme kúsky požadovanej veľkosti. Nalámaný karamel vložíme do kuchynského sekáčika (food processora) a rozmixujeme ho na jemný prášok. Ten presypeme do stredne veľkej misky, kde ho zmiešame s kakaom.

Pomocou sekáčika pulzujúco rozmixujeme aj čokoládu, ktorú sme predtým nechali chladiť v chladničke aspoň 20 minút. Dávame pozor, aby sme ju nemixovali príliš dlho – inak by sa začala príliš zohrievať a roztápať. Čokoládový prášok napokon primiešame ku karamelovo-kakaovej zmesi.

Zmes na horúcu čokoládu presypeme do dobre tesniaceho zaváraninového pohára. Skonzumujeme do jedného mesiaca.

Horúcu čokoládu následne pripravíme zaliatím zmesi na prípravu horúcej čokolády horúcim mliekom – či už kravským alebo rastlinným. Na 250 mililitrov mlieka potrebujeme približne 2 – 3 plnšie čajové lyžičky zmesi.

horúca čokoláda s karamelom
horúca čokoláda s karamelom

Môže sa vám páčiť