Recepty

Cícerové karí

cícerové karí

Niečo korenisté a farebne a chuťovo svieže na tieto dni. Čím som staršia, tým viac prichádzam na chuť, potravinám, o ktoré by som pár rokmi nezakopla. Práve cícer a šošovica patrili do tejto skupiny odvrhnutých surovín, no pre moje šťastie, našli cestu von, a tak som som skúsila zostrojiť toto cícerové karí.

Obe, ako aj množstvo iných ingrediencií, sa dajú jednoducho zakomponovať do rôznych jedál ako taký malý bonus. A tiež sa z nich dajú veľmi ľahko spraviť hviezdy. A preto dnes v hlavnej úlohe cícer.

Po varení výhradne zo suchého cíceru som odhodlane siahla po plechovkovej verzii – hlavne kvôli nepripravenosti a rýchlosti. Kokosové mlieko bolo jasné, zmes korenín tiež, paprika to nenápadne spestrila, cibuľka sa na doplnenie chuťového spektra hodila, ale konzistenčne tu niečo chýbalo. Niečo na vyplnenie omáčky a pridanie štruktúry. Áno, šošovica sa stala pre túto úlohu presne tou pravou. Chuťovo síce nijak masívne nepreniká, no v rámci omáčky to je presne to, čo som chcela – necítiť len kokosové mlieko, ale aj niečo navyše, čo ju akoby vyplní.

Asi mám nové obľúbené jedlo.

Poznámka do budúcna – pridať aj fazuľové struky.


Potrebujeme (cca 3 porcie):
40 g červenej šošovice
1 malá červená cibuľa alebo šalotka
1 plechovka cíceru (cca 400 g)
1 červená paprika
300 ml kokosového mlieka
1 plná lyžička mletého karí
1 lyžička mletej kurkumy
1 lyžička sušeného cesnaku
1/2 lyžičky sušenej bazalky
trochu korenia
soľ
olivový olej
ryžu, prípadne malú cestovinu (napríklad risoni)

Postup:
Šošovicu prepláchneme a v jemne posolenej vode ju uvaríme do mäkka. Uvarenú ju zlejeme a dáme bokom.

Cibuľu ošúpeme a nakrájame na malé kúsky. Na strednom plameni si rozohrejeme hlbšiu panvicu s trochou olivového oleja, cibuľu na nej zľahka orestujeme a primiešame aj nakrájanú papriku. Pridáme cícer, z ktorého sme zliali nálev, prepláchli ho pod vodou a za častého miešania povaríme 2 minúty. Prilejeme kokosové mlieko, pridáme šošovicu, primiešame koreniny a soľ. Panvicu zakryjeme pokrievkou a malom plameni povaríme 3 – 5 minút.

Cícerové karí podávame s ryžou.

Namiesto cíceru z plechovice môžeme použiť aj klasický suchý – v tomto prípade asi 200 g. Aby bol mäkký, namočíme ho do vody, najlepšie cez noc, a uvaríme ho domäkka, podobne ako šošovicu.


Môže sa vám páčiť

  • Špenátová pizza so šampiňónmi – Tina
    30. mája 2021 at 18:01

    […] karí – nie tomto karí, inom karí, na ktorý ešte len dospeje čas – prišiel tento skvost. Ako vieš, že je […]

  • Špenátová pizza so šampiňónmi - Tina
    16. augusta 2021 at 12:16

    […] karí – nie tomto karí, inom karí, na ktorý ešte len dospeje čas – prišiel tento skvost. Ako vieš, že je […]

  • Batátové karí - nenáročný obed na každý deň! - Tina
    12. júla 2023 at 22:09

    […] horúčku rozpútalo toto cícerové karí. A vlastne, toto batátové karí je konečne TO karí, na ktoré mal prísť čas v úvode tejto […]